2012 Cyclo-cross National Championships

Cyclo-Cross Men-Elite

Hooglede-Gits (Belgium)

1 Sven Nys (Landbouwkrediet) BEL 1:02:20

2 Niels Albert (Bkcp РPowerplus) BEL 00:52

3 Rob Peeters (Telenet РFidea) BEL 01:17

4 Sven Vanthourenhout (Landbouwkrediet) BEL 01:31

5 Tom Meeusen (Telenet РFidea) BEL 01:37

6 Dieter Vanthourenhout (Bkcp РPowerplus) BEL 02:13

Quelneuc (France)

1 Aurelien Duval (Telenet РFidea) FRA 1:00:31

2 Francis Mourey (Française Des Jeux) FRA 00:03

3 Steve Chainel (AA Cycling Team) FRA

4 Clément Bourgoin FRA 00:05

5 Matthieu Boulo (Bkcp РPowerplus) FRA 00:07

6 Arnold Jeannesson FRA 00:28

Kleinmachnow (Germany)

1 Christoph Pfingsten (Cycling Team De Rijke) GER 1:03:00

2 Philipp Walsleben (Bkcp РPowerplus) GER 00:41

3 Marcel Meisen (Style & Concept Cycling Team) GER 02:32

4¬†Johannes Sickm√ľller (Kdl Trans)¬†GER¬†03:03

5 Sascha Weber (Hargroves Cycles) GER 03:59

6 Fabian Brzezinski GER 04:22

 Bolzano (Italy)

1 Marco Aurelio Fontana ITA 1:02:15

2¬†Marco Bianco (L¬īarcobaleno Carraro Team)¬†ITA¬†00:41

3 Cristian Cominelli (Orange Babies Cycling Team) ITA 00:47

4 Enrico Franzoi (Landbouwkrediet) ITA 01:06

5 Luca Damiani ITA 01:21

6 Mirko Tabacchi (Landbouwkrediet) ITA 01:37

 Unicov (Czech Republic)

1. Zdenek Stybar (Cze) Omega Pharma-Quick Step
2. Radomir Simunek (Cze) BKCP-Powerplus
3. Karel Hnik (Cze) Sunweb-Revor
4. Vladimir Kyzivat (Cze)
5. Petr Dlask (Cze) Ruben Birell Specialized

 Huijbergen (Netherlands)

1. Lars Boom (Ned) Rabobank
2. Thijs van Amerongen (Ned) AA Drink-Leontien.nl
3. Niels Wubben (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team
4. Twan van den Brand (Ned) Orange Babies
5. Thijs Al (Ned) AA Drink-Leontien.nl
1. Ian Field (GBr) Hargroves Cycles
2. Liam Killeen (GBr) Giant Factory Racing
3. Jody Crawforth (GBr) Hargroves Cycles
4. Paul Oldham (GBr) Hope Factory Racing
5. David Fletcher (GBr) Boardman Elite
1. Aur√©lien Duval (Fra) Club Champagne Charlott’
2. Steve Chainel (Fra) FDJ-BigMat
3. Francis Mourey (Fra) FDJ-BigMat
4. Clément Bourgoin (Fra) Charvieu Chavagneux
5. Matthieu Boulo (Fra) Roubaix-Lille Metropole
 1 Isaac Suarez Fernandez SPA 1:06:08
2 Egoitz Murgoitio Rekalde (Style & Concept Cycling Team) SPA 00:01
3 Sergio Mantecon Gutierrez SPA
4 Aketza Pena Iza SPA 00:02
5 Oscar Vazquez Crespo SPA 00:52  6 Daniel Guerrero Madrid SPA 00:57
 1 Julien Taramarcaz (Sunweb РRevor) SWI 1:02:55
2 Simon Zahner (Française Des Jeux) SWI 00:10
3 Christian Heule SWI 00:26
4¬†Lukas Fl√ľckiger¬†SWI¬†00:41
5 Florian Vogel (AA Cycling Team) SWI 00:42